Oświetlenie mieszkania

Oświetlenie mieszkania odgrywa niezwykle ważną rolę w aranżacji wnętrz. Pierwsza i najważniejsza to prawidłowe doświetlenie pomieszczeń, pozwalające na właściwe dbanie o wzrok. Druga nie mniej ważna to umiejętne modelowanie sylwetki wnętrza poprzez światło.

oświetlenie mieszkania
Salon- aranżacja w stylu indrustialnym – projekt Aleksandra Smereczyńska

Znając zasady możemy niwelować niedostatki, podwyższać niskie wnętrza, rozszerzać wąskie pomieszczenia, tworzyć odpowiedni klimat mieszkań.

Oświetlenie mieszkania – 5 zasad dobrej aranżacji

  1. Żyrandol skierowany do dołu z zamkniętym na górze kloszem pomniejsza. Takie oświetlenie sprawia że wnętrze wydaje się niższe niż jest w rzeczywistości. Tego rodzaju żyrandole zdają egzamin w wysokich pomieszczeniach. Tego typu żyrandol w dużym pomieszczeniu stworzy bardziej przytulny charakter.
  2. Żyrandole z kloszami otwartymi do góry podwyższ± wizualnie wnętrze. Światło skierowane na sufit sprawi, że pomieszczenie będzie się wydawało wyższe.
  3. Odpowiedni dobór kolorów pozwoli nam spotęgować ten efekt. Najmocniej światło odbija się od białego sufitu. Efekt ten pogłębić możemy poprzez zastosowanie ciemniejszej podłogi (uwaga nie za ciemnej).
  4. Wąski salon rozszerzymy oświetlając krótkie ściany. Jeśli to możliwe zainstalujmy tam kinkiety, z których światło skierujemy na ściany.
  5. Szczególnie do małych wnętrz wybierzmy oświetlenie z jednej kolekcji. Zbieranina w niewielkim pokoju będzie sprawiała wrażenie chaosu.

Oświetlenie mieszkania to także lampy. Stojące przy kanapach będą bardzo przydatne  do przeczytania gazety. Dbajmy o swój wzrok, pamiętajmy, że niedobór światła bardzo pogarsza jego jakość.

Lampa z długim regulowanym ramieniem pozwoli nam dostosować światło do aktualnych potrzeb i pozycji w której się znajdujemy. Możemy jej używać zarówno w pozycji siedzącej jak i leżącej. Regulacja sprawi, że będziemy mogli ustawić kąt padania światła. Ustawiona w kącie za kanapą powiększy wnętrze, rozświetli zakamarki.

Kinkiet na ścianie będzie nieodzowny przy oglądaniu telewizji.

Oświetlenie mieszkania poprzez dyskretne punkty świetlne mogą zdobić nasze wnętrze np. oświetlając obrazy. Efektownie prezentują się podświetlane ścianki z gips kartonu.

ABC oświetlenia salonu

Salon z reguły łączy kilka funkcji, dlatego należy w nim zastosować wiele rodzajów światła.

A – Do odpoczynku zastosujmy światło miękkie, ciepłe, kreujące przytulny klimat. Świetnie nada się do tego stojąca lampa.

B – Ustawienie lampki w pobliżu telewizora ze światłem skierowanym na ścianę za telewizorem  rozproszy mrok i sprawi, że oczy mniej się zmęczą.

C – Górne oświetlenie, jeśli salon jest podzielony na strefy powinno się włączać etapami.

3 zasady projektowania oświetlenia w łazience

  1. Podstawową zasadą jest to, aby było ono wystarczająco mocne
  2. Szczególnie zadbać należy o oświetlenie lustra przy, którym bez trudu precyzyjnie możemy wykonać makijaż. Do doświetlenia lustra mogą być zastosowane halogeny, małe lampki lub podłużne świetlówki. Ważne jest to, aby światło doświetlało, a nie oślepiało.
  3. Światło podstawowe może być umieszczone w suficie w postaci halogenów lub plafonu. Nie doradzałabym jako głównego oświetlenia stosowania kinkietów, bowiem niezbyt dobrze one doświetlają pomieszczenie.

Projektant wnętrz Lublin – Urszula Tomaszewska

Potrzebujesz porady projektanta wnętrz?

Skorzystaj z naszego wieloletniego doświadczenia – zadzwoń 501665673 architekt wnętrz Aleksandra Smereczyńska

Mogą Cię zainteresować:

Aranżacja salonu 

Pomysły na aranżację wnętrz