Salon

pomysły, inspiracje, aranżacje 

Mieszkanie w stylu loft

Wnętrza w stylu loft są surowe, minimalistyczne i urzekające prostotą.

Wnętrza te inspirowane są fabrycznymi halami i architekturą pomieszczeń przemysłowych. Ich design tworzy wyjątkowy klimat. Trend ten coraz z większym rozmachem wchodzi do aranżacji wnętrz nowoczesnych.

Salon w stylu glamour ze złotymi dodatkami

  Ten trend nadaje niepowtarzalny charakter naszym wnętrzom. W aranżacjach w stylu glamour  znaleźć się może wiele ciekawych zestawień. Ten trend łączy prostotę z ludwikowskimi kształtami, nowoczesność z elementami baroku. Kryształowe żyrandole, złote dodatki świetnie prezentują się z nowoczesnymi, prostymi, połyskującymi powierzchniami. Jak nie kochać takich wnętrz?

Feng shui we współczesnej aranżacji wnętrz

Jak się ma starożytna sztuka feng shui do współczesnej aranżacji wnętrz?

Wydawałoby się, że aranżacja wnętrz dziedzina tego wieku, jednak to sztuka mająca tysiące lat. Wywodzi się ze starej kultury chińskiej i opiera się na dwóch głównych żywiołach: ogniu (feng) i wodzie (shui). Głównym założeniem tej sztuki projektowania wnętrz jest swobodny przepływ energii przez wnętrze.

Aranżacja kawalerki

Złudzenia optyczne to niezwykle silna „broń” w  aranżacji małych wnętrz.

W aranżacji wnętrz do wizualnego powiększenia przestrzeni bardzo przydają się lustra. Ich magiczna moc powoduje, że nawet z  wąskiego pokoiku powstać może całkiem przestronny optycznie salon.  W niedużym mieszkaniu najlepiej stosować jasne, pastelowe kolory.  Dają one wrażenie przestrzeni.

Kolor we wnętrzu

Kolory w aranżacji wnętrz odgrywają ogromną rolę. Wpływają ona zarówno na klimat, jak i wrażenie przestronności pomieszczeń. Dla wielu z nas wybór kolorów to spory problem. Przeważnie wiemy, w którym klimacie czujemy się dobrze i z łatwością potrafimy jakie wnętrza bardziej nam odpowiadają – przytulne, czy chłodne. Często, jednak trudność sprawia połączenie kolorów.

Światło w aranżacji

Bardzo ważnym elementem aranżacji wnętrza jest prawidłowo dobrane oświetlenie. Dzięki punktom świetlnym zamontowanym w odpowiednich miejscach możemy optycznie powiększyć przestrzeń.

Za pomocą światła możemy także korygować niedostatki wnętrz.

Najlepiej zaplanować oświetlenie w domu już na samym początku. Wtedy łatwiej wykonać odpowiednie przyłącza

Styl skandynawski

Aranżacja salonu w stylu skandynawskim to zastosowanie jasnych barw oraz podkreślenie natury. W tym trendzie pojawiają się pozbawione ozdób, lekkie, drewniane stoły. Meble mają geometryczne kształty. W aranżacjach używa się jasnego koloru drewna. W dodatkach występuje chrom i plastik. W kolorystyce dominują szarości, biele, ecru, chłodny błękit oraz zieleń butelkowa.łprzyłącza

Ciepłe czy chłodne kolory?

  Do kolorów zimnych należą np. fiolety, błękity, zielenie. Ta grupa barw wizualnie powiększa wnętrze.

Do kolorów ciepłych zaliczamy np. czerwienie, żółcie, pomarańcze. Tworzą one przytulny charakter, jednak nie powiększają. ie zmniejszają. Ogólnie kolory ciepłe dają wrażenie bliskich. Ten efekt przybliżania regulować poprzez mniejsze lub większe nasyceniem koloru. Przykładowo optycznie dalsza wydawała się będzie kolorze pudrowego różu niż ściana w kolorze fiołka alpejskiego.

Złudzenia optyczne

Dobry projektant wnętrz potrafi wykorzystać złudzenia optyczne do zatuszowanie niedostatków pomieszczeń.

Długi pokój nabierze zgrabnych proporcji, gdy pomalujemy krótkie ściany  ciemniejszym kolorem. Użyjmy w nim pastelowych barw –  to dobry kolor do oddalenia ścian w zbyt wąskim   wnętrzu.

Gładka i błyszcząca powierzchnia wizualnie jest się bardziej oddalona niż chropowata, pomimo, że są w tym samym kolorze.

Cegła we wnętrzu

  Biała cegła  to materiał do aranżacji wnętrz, nie tylko w stylu industrialnym.

Dzisiaj w wielu stylach można użyć jej do wykończenia wnętrza. Pasuje zarówno do stylu nowoczesnego, jak i innych. W trendzie współczesnym podkreśla  prostotę, a poprzez swój biały kolor minimalizm. Jest bardzo łatwa do kompozycji, bowiem pasuje do niej  wszystko, zarówno w formie, jak też kolorze.

Salon - najmodniejsze style w aranżacji wnętrz

styl nowoczesny
Nowoczesny

Trend charakteryzują proste, geometryczne formy.  Minimalizm podkreślony jest poprzez chłodną kolorystyką wnętrz. Wnętrza sprawiają przestronne wrażenie dzięki użyciu niewielkiej ilości kolorów i form. Styl nowoczesny lubi kontrasty. Tkaniny gładkie lub w proste wzory. W nowoczesności nie może być zbyt wielu ozdób. Styl podkreślają abstrakcyjne obrazy. Świetnie także akcentują go duże okna bez firan. Niekiedy przybiera on wprost ascetyczny charakter.

Glamour

Przepych i połysk – to główne cechy stylu glamour. W tym dostojnym trendzie znajdziemy kryształowe żyrandole i połyskujące powierzchnie. Nie może w nim zabraknąć pikowanych kanap i foteli. Jednak styl ten nie musi być aż tak ozdobny. Nadamy nowoczesnemu wnetrzu charakter glamur, dodając tylko detale w tym charakterze. A co z kolorystyką? Głównymi kolorami są czerń i biel. Dodatkowo fiolety, turkus, rubinowa czerwień i szmaragdowa zieleń.

Skandynawski
aranżacja salonu w stylu skandynawskim

Styl skandynawski cechuje prostota i jasne kolory. Charakterystycznne dla trendu jest także przywiązanie do natury. Lekkie, drewniane komody, stoły i szafki pozbawione są ozdobników . Tutaj równiez króluje geometria. W aranżacjach spotkamy jasne drewno,  chromowaną stal i wysokiej klasy plastik. Styl skandynawski to biele, czernie i szarości uzupełnione akcentami butelkowej zieleni, chlodnego błękitu  lub ecru. Trend ten króluje na rynku.

Industialny
Aranżacja salonu w stylu indriustialnym

Trend wywodzi się z czasów, gdzie wnętrza starych fabryk adoptowano na mieszkania. Siłą rzeczy dużo tam starych metalowych przedmiotów, obdrapanej cegły i betonu. W kolorystyce dominują biele, szarości i czerń. W wyposażeniu wnętrz w stylu indriustialnym spotkamy obrotowe stołki, metalowe nogi stołów zrobione ze starych żelaznych kół lub płaskowników. Wszystko z założenia ma sprawiać surowy charakter i kojarzyć się z opuszczoną fabryką.

Dowiedz się więcej, zadzwoń
+48 512548136

Od ponad 20 lat Urszula Tomaszewska - architekt wnętrz zajmuje się aranżacją mieszkań i domów