Czy w dzisiejszych aranżacjach wnętrz stosujemy zasady Feng shui?

Czy we współczesnej architekturze wnętrz wytyczne  Feng shui są brane pod uwagę?

Oczyszczenie

Zgodnie z zasadami feng shui na początku aranżacji wnętrz powinniśmy oczyścić wnętrze. Oznaczało to wyzbycie się wszystkich nielubianych i nieużywanych przedmiotów. Ten krok miał zapewnić oczyszczenie.

My, niestety, często mamy tendencję do ” chomikowania” różnych niepotrzebnych rzeczy, których szkoda nam wyrzucić. W efekcie rzeczy te wzbudzają w nas złe emocje i są siedliskiem kurzu.

Dobre oświetlenie i czyste powietrze
Chińska sztuka aranżacji kładła duży nacisk na świeże powietrze oraz dobre światło.

Spełnić te wymagania pozwoli nam wkomponowanie roślin oczyszczających powietrze oraz zainstalowanie świetlówek lub LED o szerokim spektrum światła zbliżonym do naturalnego

Pięć elementów feng shui

Ta chińska sztuka aranżacji wnętrz swoją filozofię opiera na żywiołach. Według niej wpływ na wszystko mają: ziemia, ogień, woda, drewno i metal. Zaleca zrównoważone proporcje tych żywiołów w strefach naszego domu wyznaczonych z pomocą bagua. Feng shui nadaje każdemu z żywiołów określone formy i kolory.

Ziemia

Według feng shui jest żywiołem, który ma wpływ na siłę fizyczną, zdrowie oraz stabilność i zdrowie. Przypisuje jemu barwy naturalnie kojarzące się z ziemią, czyli brązy, beże i zielenie. Towarzyszyć temu mają formy zbliżone do kształtu ziemi, a więc kwadraty, prostokąty, rzeczy niskie i płaskie.

Ogień

Pozytywnie wpływa na odwagę i zdolności przywódcze. W aranżacji wnętrz towarzyszy temu kolor czerwony oraz odcienie różu i fioletu.

Woda

Żywioł ten ma ogromne znaczenie dla feng shui. Wpływa on na emocje oraz duchowość. Czarny oraz ciemne kolory potęgują działanie żywiołu. Związane z wodą formy są falujące i nieregularne.

Drewno

Korzystnie wpływa na rozwój oraz kreatywność. Z tego powodu zalecany jest przez feng shui do pokoi dziecięcych. Żywiołowi towarzyszą podłużne kształty. Z żywiołem łączy się zielony oraz niebieski.

Metal

Jemu przypisane są: logika myślenia, jasność myśli, zdolności analityczne. Metal wspomaga koncentrację. Feng shui kojarzy z nim okrągłe i owalne formy. Przypisuje się mu szarość, biel, srebro, a nawet pastelowe barwy.

Czy ja, jako projektant stosuję zasady Feng shui?

Myślę, że robię to podświadomie, bowiem bardzo dużo jest mądrości w jej zasadach.

Architekt wnętrz – Urszula Tomaszewska – Vena Lublin

Call Now Button