Jak dobierać kolory we wnętrzach

Jak dobierać kolory we wnętrzach? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Kolory we wnętrzach mają bardzo duże znaczenie. Dobór odpowiedniej barwy do salonu, kuchni, pokoju dziecka, czy innego pomieszczenia wielu osobom sprawia kłopot. Obawy te wynikają z trudności wyobrażenia jak będzie się on prezentował we wnętrzu.

Często podoba się nam kilka barw, a co zdania pomiędzy domownikami są podzielone Inwestycja jest dokonywana na kilka lat, a więc i ranga jej jest duża.

 • Jednym z rozwiązań jest zlecenie takiego doboru plastykowi lub projektantowi wnętrz. Usługa taka nie jest zbyt droga, wiele osób z niej korzysta, bowiem daje ona poczucie bezpieczeństwa.
 • Dla tych którzy pragną samodzielnie dobrać kolory pomocna będzie znajomość reguł plastycznych.

Czym się kierować ?

 1. Ilością naturalnego światła we wnętrzu. Ważne jest z jakiej strony są okna. Wiadomo, że północne wnętrza wymagają jaśniejszych i cieplejszych kolorów, które zrekompensują brak naturalnej jasności.
 2. Istotną kwestią jest także charakter pomieszczenia. Inne barwy zastosujemy we wnętrzach, w których przebywamy rzadko niż w tych, w których jesteśmy często.
 3. Priorytetowym argumentem są upodobania kolorystyczne. Każdy z nas ma swoje ulubione tonacje. Jedni czuja się doskonale w chłodnych barwach, inni preferują ciepłe.
 4. Dobierając odpowiednio kolory do wnętrza możemy korygować niedostatki architektoniczne wnętrza. Za pomocą możemy wizualnie zwężać , rozszerzać, podwyższać lub obniżyć nieproporcjonalne pomieszczenia.

Barwy ciepłe i zimne

Wybierając kolorystykę do swojego mieszkania warto zapoznać się z podstawową wiedzą o kolorach.
Kolor wpływa na klimat pomieszczenia. Jedne wnętrza wydają się nam chłodne inne przytulne. Zależy to w znacznej mierze od zastosowanej kolorystyki wnętrza.
Kolory ciepłe – Stwarzają pogodne, radosne i słoneczne wrażenie. Do nich należą: , czerwony, żółty, beżowy, brązowy, różowy, niektóre odcienie fioletu, te z przewagą czerwonego ( przykładowo wrzosowy) oraz pewne odcienie zieleni, takie jak oliwkowy.
Barwy zimne –  Jak sama nazwa mówi są chłodne w odbiorze. Kolory te posiadają więcej elegancji i szyku niż większość ciepłych barw. Zaliczamy do nich: niebieski, błękitny, zielony, niektóre jego odcienie np. seledynowy oraz odcienie fioletu z przewagą niebieskiego np. liliowy.

Intensywność kolorów

Kolejny podział związany z odpowiedzią na pytanie „Jak dobierać kolory we wnętrzach” dotyczy jego intensywności. Całkowicie inne w odbiorze są tonacje pastelowe, czyli te mniej nasycone niż zdecydowane i wyraziste.

 • Pomieszczenia pomalowane na mocny, intensywny kolor sprawiają wrażenie mniejszego.
 • Nasycona barwa dużo mocniej dominuje we wnętrzu, dlatego wydaje się bliższa.

6 trików, które warto zastosować w aranżacji wnętrz

 1. Użycie rozbielonych, pastelowych tonacji powiększa pomieszczenia. Znając tę zasadę łatwo jest kształtować przestrzeń wnętrza.
 2. Zbyt wysokie pomieszczenie wizualnie obniżymy malując sufit w ciemniejszym kolorze. Pomalowanie sufitu w ciemniejszym kolorze optycznie go obniży.
 3. Właściwe pomalowanie ścian skoryguje nieproporcjonalne wnętrza. To bardzo dobry sposób na ratunek dla zbyt długich i innych nieforemnych pomieszczeń.
 4. Ścianę optycznie przybliżymy poprzez pomalowanie jej w ciemniejszym, lub bardziej nasyconym kolorze. Intensywna barwa wydaje się być bliżej.
 5. Nowoczesny charakter uzyskamy malując jedną ze ścian w intensywnym kolorze.
 6. Zbyt wąskie ściany „rozsuniemy” stosując kolory pastelowe.

 Jak dobierać kolory we wnętrzach – potrzebujesz pomocy?

Zadzwoń 512548136 – plastyk, projektant wnętrz Urszula Tomaszewska

Mogą Cię zainteresować:

Aranżacja salonu 

Pomysły na aranżację wnętrz

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *