Kuchnia w bloku

Kuchnia w bloku może być efektowna i jednocześnie funkcjonalna. Dobrze zaprojektowana kuchnia odwzajemnia się wygodą użytkowania przez wiele lat, bowiem kuchnię z reguły urządzamy raz na 25 lat.

Kuchnia w bloku Meble kuchenne Lublin Vena
Kuchnia w bloku – Meble kuchenne Lublin Vena

Jeśli chcemy prawidłowo zaprojektować kuchnię w bloku lub domu warto zapoznać się z poniższymi radami.

Łatwiej będzie nam odpowiedzieć na pytanie „Jak dobrze urządzić kuchnię” , gdy  meble kuchenne podzielimy na strefy.

Poznaj 5 stref aranżacji kuchni, które ułatwią Ci pracę

Zapasy

To miejsce, w którym przechowujemy środki żywności takie jak chleb, mąki, kasze oraz produkty przechowywane w lodówce i zamrażarce.

Ponieważ gotowanie zaczynamy od wyjęcia potrzebnych rzeczy, pierwsza przy drzwiach musi znaleźć się lodówka i szafka przeznaczona do przechowywania żywności. Obok chłodziarki powinno być miejsce do wykładania zakupów i blat do obróbki wyjętych produktów.

Przechowywanie

To przestrzeń na środki codziennego użytku, czyli szafki na naczynia, szklanki i sztućce.

Zmywanie

W tej strefie powinien znaleźć się zlewozmywak i zmywarka. Pod zlewem należy umieścić kosz na śmieci. W tym bowiem miejscu zbierać się będzie najwięcej odpadków. To doskonałe miejsce na przechowywanie środków czystości.

Przygotowywanie

To obszar prac kuchennych. Kuchnia w bloku,często niestety mała i brakuje w niej miejsca do pracy. Jednak w każdej kuchni potrzebny jest blat, na którym będziemy przygotowywać potrawy do gotowania. Najczęściej jest to główna strefa pracy, dlatego blat nie powinien być krótszy niż 80 cm . Jest to miejsce na różne naczynia na przykład miski, sztućce robocze, deski do krojenia, oraz drobny sprzęt AGD na przykład roboty kuchenne. Tu należy umieścić na środki spożywcze potrzebne do przyrządzania potraw takie jak na przykład przyprawy, olej, ocet.

Gotowanie

Tutaj się znajdą kuchnia, piekarnik, mikrofalówka, garnki, patelnie, przykrywki, formy do pieczenia itp.

Całość naszego ciągu roboczego powinien kończyć stolik lub blat, służący do odstawiania gotowych już dań.

Wiele osób robi większe zakupy raz na tydzień. Do przechowywania zapasów przydaje się wtedy spiżarnia. Wygodne półki rozwiążą nam magazynowanie bieżących zapasów i przetworów na zimę. Odciążą w znaczny sposób naszą kuchnię. Warto się rozejrzeć za jakimś kącikiem na chociaż niewielką spiżarkę. Zanim zaczniemy urządzać kuchnię w sformułujmy wyraźnie nasze wymagania. Uporządkujmy zgromadzoną wiedzę. Dokładnie określmy swoje potrzeby związane z gotowaniem, przechowywaniem produktów i miejscem spożywania posiłków. Skorzystanie z poniższych rad pozwoli nam rozwiać niektóre wątpliwości.

kuchnia w bloku
Kuchnia w stylu prowansalskim – Meble kuchenne Lublin Vena

Projekt kuchni powinien powstać już na wstępie, by uniknąć późniejszych przeróbek gazowniczych, kanalizacyjnych i elektrycznych. Są one niepotrzebnym kosztem. Za błędy w źle zaprojektowanej kuchni płacimy niewygodą przez wiele lat.

Kuchnia w bloku – 3 rzeczy, o których należy wiedzieć

 1. Puste wnętrze stwarza iluzję przestronności. Łatwo ulec wrażeniu, że wszystkie sprzęty i meble zmieszczą się bez problemu. Tymczasem tylko dokładny pomiar i rozplanowanie zabudowy mogą rozwiać wątpliwości.
 2.  Prawidłowo zaaranżowana kuchnia to setki zaoszczędzonych kroków dziennie, a to przy dzisiejszym zabieganiu i zmęczeniu jest niezmiernie ważne. Dobrze zaplanowana kuchnia wpływa zarówno na bezpieczeństwo jak i wygodę.
 3. Idealny ciąg roboczy w kuchni to: lodówka, zlewozmywak, płyta kuchenna i na końcu stół. W tej kolejności powinniśmy ustawiać najważniejsze sprzęty w kuchni. Nie zawsze nasze pomieszczenia pozwalają na takie rozmieszczenie. Warto jednak trzymać się ściśle tych wytycznych.

Jak zaprojektować ergonomiczną kuchnię

 • Ze względu na niebezpieczeństwo zdmuchnięcia płomienia gazu, nie wolno kuchenki gazowej ustawiać w pobliżu okna. Na tle jasnego okna płomienie są niewidoczne. Odstęp od krawędzi kuchenki musi wynosić minimum 60 cm .
 • kuchnia w bloku
  kuchnie Lublin Vena

  Umieszczenie kuchenki w rogu lub w przejściu utrudnia korzystanie z niej, a wystające uchwyty patelni mogą być przyczyną groźnych poparzeń.

 • Ergonomiczne ustawienie mebli kuchennych powinno przewidywać blaty robocze pomiędzy poszczególnymi sprzętami w kuchni. Blat pomiędzy zlewozmywakiem, a kuchenką ułatwia odstawianie naczyń podczas gotowania. Dużo łatwiej smaży się naleśniki, gdy po obu stronach kuchenki są blaty. Można bezpiecznie korzystać ze zlewu, nawet podczas smażenia, jeśli zachowana jest odpowiednia odległość między zlewozmywakiem i kuchenką. Dobrze jest, gdy koło lodówki znajduje się blat roboczy, pozwalający na położenie wyjętych produktów.

Standardowe wymiary w kuchni

 • Przy planowaniu mebli warto uwzględnić wzrost domowników, wpływający na wysokość blatu roboczego i podwieszenie szafek górnych. Zaowocuje to bezpieczeństwem pracy i zdrowszym kręgosłupem.
 • Prawidłowa wysokość szafek dolnych to 85 – 90 cm . Wymiar ten jest uzależniony od wzrostu użytkowników. Wymiar 90 cm zalecany jest dla ludzi powyżej 185. Prawidłowe usytuowanie blatów, pozwoli uniknąć garbienia się przy przygotowaniu posiłków.
 • Wysokość blatów kuchennych wpływa na umieszczenie okna. Warto o tym pamiętać planując zamontowanie okna w nowo budowanym domu lub przy wymianie okna w istniejącym mieszkaniu. Jeśli chcemy aby blat kuchenny stanowił jednocześnie parapet, umieśćmy okno na wysokości 82 cm od ułożonej podłogi. Pozwoli nam to zrezygnować z parapetu, a na jego miejscu wpuścić blat w niszę okienną.
 • Górne szafki wieszamy co najmniej 50 – 60 centymetrów nad blatem. Podwieszenie na tym poziomie mebli ułatwia sięganie po przedmioty, jednocześnie meble nie przeszkadzaj± nam w pracy.

10 zasad dzięki, którym dobrze zaprojektujesz swoją kuchnię

 1. Kuchnia w bloku wymaga zastosowania rozwiązań, które ułatwią dostęp do wszystkich zakamarków. Pracę  ułatwią nam szafki typu cargo ze specjalnie wysuwanymi półkami. Bardzo dobrze zdają egzamin szuflady, w których wszystko jest pod ręką. Koła obrotowe umieszczone w szafkach narożnych ułatwiają korzystanie z trudno dostępnych miejsc.
 2. W kuchni powinien znaleźć się chociaż niewielki stół.
 3. Przy zakupie lodówki z inoksu należy zwrócić uwagę na jej palcowość . Sprzęt ten jest często dotykany i jeśli powierzchnia inoksu nie jest zabezpieczona specjalną powłoką antypalcową, utrzymanie jej w porządku może przysparzać problemów.Lodówka nie powinna sąsiadować ze zlewozmywakiem.
 4. Przy zakupie okapu warto zwrócić uwagę nie tylko na jego wygląd. Ważna jest głośność pracy urządzenia.
 5. W sytuacji, gdy wyjście komina jest umieszczone w pewnej odległości od okapu warto częściowo podwiesić sufit. Pozwoli to na ukrycie rury odprowadzającej, uplastyczni wnętrze i umożliwi zainstalowanie punktów świetlnych.
 6. W większości bloków zabronione jest podłączanie okapu do komina. Nie stanowi to jednak problemu, bowiem prawie wszystkie okapy działają jako kominowe i pochłaniacze. Okapy elektryczne posiadają wymienną wkładkę węglową. Nie wymagają rurowego podłączenia do szybu wentylacyjnego.
 7.  W małych kuchniach warto zabudować szafkami kaloryfer. Ciepło należy wypuścić przez specjalne kratki wentylacyjne umieszczone w blacie i cokole.
 8. Nie starajmy się za wszelką cenę zminimalizować zlewozmywaka. To jedno z podstawowych miejsc pracy. Powinno być wygodne.
 9. Ważne jest, aby za zmywarką i piekarnikiem nie znajdowały się gniazdka elektryczne ani instalacje hydrauliczne i gazowe. Zmywarka przylega do samej ściany. Gniazdka wypychałyby ją z szeregu.
 10. Kuchnia w bloku z reguły jest za mała. W niedużych kuchniach doskonale zdają egzamin pawlacze, które chociaż trudno dostępne, pozwalaj± na schowanie wielu rzadko używanych przedmiotów.

Pamiętajmy najważniejsza jest ergonomia.

Nie masz pomysłu na aranżację kuchni – zadzwoń

512548136 – projektant wnętrz Lublin Urszula Tomaszewska

501665676 – architekt wnętrz Warszawa, Lublin Aleksandra Smereczyńska

Kuchnia w bloku – zdjęcia, inspiracje i porady

Meble kuchenne Lublin Vena – zdjęcia z realizacji, porady, inspiracje

Zobacz nasze pomysły – aranżacja kuchni, także przez Internet

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *