Salon

pomysły, inspiracje, aranżacje – architekt wnętrz  „Lublin Vena” Urszula Tomaszewska

Dom z fantazją - salon z jadalnią

Aranżacja wnętrz w dzisiejszych czasach daje nieograniczone możliwości. Rynek zasypuje nas bogactwem kolorów, wzorów i struktur. Modne są zarówno tapety, panele 3D, cegły, kamień, tynki strukturalne jak i jeszcze wiele innych materiałów. Każdy z nas może stworzyć wyjątkowe, niepowtarzalne wnętrze swojego domu. Wystarczy odrobina fantazji.

Feng shui w aranżacji wnętrz

Jak się ma  feng shui do współczesnego projektowania?

Według starochińskiej filozofii każda część domu powinna być podzielona. Odbywa się to na bazie ośmiokątnego diagramu bagua. Dzieli on wnętrze domu na różne elementy energetyczne związane z karierą, rodziną, majątkiem, zdrowiem, rozwojem dzieci itd. My także dzielimy mieszkania na odpowiednie strefy: wypoczynkową, pracy, snu,nauki zapewniające ich funkcjonalność.

Aranżacja kawalerki

Złudzenia optyczne to niezwykle silna „broń” w  projektowaniu małych wnętrz. Bardzo ta sztuczka przydaje się przy aranżacji kawalerek.  W niedużym mieszkaniu najlepiej stosować jasne, pastelowe kolory.  Dają one wrażenie przestrzeni.Do wizualnego powiększenia przestrzeni bardzo przydają się lustra. Ich magiczna moc powoduje, że nawet z  wąskiego pokoiku powstać może całkiem przestronny optycznie salon.  

Mieszkanie dla singla

Aranżacja kawalerki nie zawsze jest łatwa. Zazwyczaj mają one trzydzieści kilka metrów kwadratowych. Na tej powierzchni należy zmieścić salon, kuchnię, łazienkę i sypialnię. Jednak dobrze zaprojektowana kawalerka bez trudu zmieści te funkcje. Czasami zamiast drzwi do sypialni można zastosować rolety. Zajmują mało miejsca i pozwalają na przesłonięcie strefy sypialnej w ciągu dnia.

Światło w aranżacji

Bardzo ważnym elementem aranżacji wnętrza jest prawidłowo dobrane oświetlenie. Dzięki punktom świetlnym zamontowanym w odpowiednich miejscach możemy optycznie powiększyć przestrzeń.

Za pomocą światła możemy także korygować niedostatki wnętrz.

Najlepiej zaplanować oświetlenie w domu już na samym początku. Wtedy łatwiej wykonać odpowiednie przyłącza

Kolor we wnętrzu

Bardzo ważnym elementem aranżacji wnętrza jest prawidłowo dobrane oświetlenie. Dzięki punktom świetlnym zamontowanym w odpowiednich miejscach możemy optycznie powiększyć przestrzeń.

Za pomocą światła możemy także korygować niedostatki wnętrz.

Najlepiej zaplanować oświetlenie w domu już na samym początku. Wtedy łatwiej wykonać odpowiednie przyłącza

Styl skandynawski

Aranżacja salonu w stylu skandynawskim to zastosowanie jasnych barw oraz podkreślenie natury. W tym trendzie pojawiają się pozbawione ozdób, lekkie, drewniane stoły. Meble mają geometryczne kształty. W aranżacjach używa się jasnego koloru drewna. W dodatkach występuje chrom i plastik. W kolorystyce dominują szarości, biele, ecru, chłodny błękit oraz zieleń butelkowa.łprzyłącza

Ciepłe czy chłodne kolory?

  Do kolorów zimnych należą np. fiolety, błękity, zielenie. Ta grupa barw wizualnie powiększa wnętrze.

Do kolorów ciepłych zaliczamy np. czerwienie, żółcie, pomarańcze. Tworzą one przytulny charakter, jednak nie powiększają. ie zmniejszają. Ogólnie kolory ciepłe dają wrażenie bliskich. Ten efekt przybliżania regulować poprzez mniejsze lub większe nasyceniem koloru. Przykładowo optycznie dalsza wydawała się będzie kolorze pudrowego różu niż ściana w kolorze fiołka alpejskiego.

Najmodniejsze style w aranżacji wnętrz

styl nowoczesny
Nowoczesny

Trend charakteryzują proste, geometryczne formy.  Minimalizm podkreślony jest poprzez chłodną kolorystyką wnętrz. Wnętrza sprawiają przestronne wrażenie dzięki użyciu niewielkiej ilości kolorów i form. Styl nowoczesny lubi kontrasty. Tkaniny gładkie lub w proste wzory. W nowoczesności nie może być zbyt wielu ozdób. Styl podkreślają abstrakcyjne obrazy. Świetnie także akcentują go duże okna bez firan. Niekiedy przybiera on wprost ascetyczny charakter.

Glamour

Przepych i połysk – to główne cechy stylu glamour. W tym dostojnym trendzie znajdziemy kryształowe żyrandole i połyskujące powierzchnie. Nie może w nim zabraknąć pikowanych kanap i foteli. Jednak styl ten nie musi być aż tak ozdobny. Nadamy nowoczesnemu wnetrzu charakter glamur, dodając tylko detale w tym charakterze. A co z kolorystyką? Głównymi kolorami są czerń i biel. Dodatkowo fiolety, turkus, rubinowa czerwień i szmaragdowa zieleń.

Skandynawski
aranżacja salonu w stylu skandynawskim

Styl skandynawski cechuje prostota i jasne kolory. Charakterystycznne dla trendu jest także przywiązanie do natury. Lekkie, drewniane komody, stoły i szafki pozbawione są ozdobników . Tutaj równiez króluje geometria. W aranżacjach spotkamy jasne drewno,  chromowaną stal i wysokiej klasy plastik. Styl skandynawski to biele, czernie i szarości uzupełnione akcentami butelkowej zieleni, chlodnego błękitu  lub ecru. Trend ten króluje na rynku.

Industialny
Aranżacja salonu w stylu indriustialnym

Trend wywodzi się z czasów, gdzie wnętrza starych fabryk adoptowano na mieszkania. Siłą rzeczy dużo tam starych metalowych przedmiotów, obdrapanej cegły i betonu. W kolorystyce dominują biele, szarości i czerń. W wyposażeniu wnętrz w stylu indriustialnym spotkamy obrotowe stołki, metalowe nogi stołów zrobione ze starych żelaznych kół lub płaskowników. Wszystko z założenia ma sprawiać surowy charakter i kojarzyć się z opuszczoną fabryką.

Dowiedz się więcej, zadzwoń
+48 512548136

Od ponad 20 lat Urszula Tomaszewska - architekt wnętrz zajmuje się aranżacją mieszkań i domów