Oświetlenie wnętrz

Najlepiej zaplanować oświetlenie w domu już na samym początku. Jeszcze przed budową albo generalnym remontem, ponieważ wtedy łatwiej wykonać odpowiednie przyłącza elektryczne. W każdym pomieszczeniu powinno być kilka źródeł światła. Bezwzględnym wymogiem jest oświetlenie górne, bowiem doświetla najlepiej.

Nawet zwiększona ilość bocznego oświetlenia nie jest w stanie go zastąpić. Właściwe zaplanowanie odpowiedniej ilości źródeł światła pozwala lepiej ukształtować przestrzeń, dostosowując wnętrza do aktualnych potrzeb. Odpowiednie rozłożenie światła pozwoli nawet zniwelować niedostatki architektoniczne. Specjaliści podpowiadają: doświetlenie górnej części pokoju optycznie podwyższa wnętrze, skierowanie światła w dół – zaciemnia i obniża wnętrze.

 Jakie oświetlenie?

Górne oświetlenie mogą stanowić żyrandole, plafony, a także lampki halogenowe wbudowane w sufit podwieszony. Przy lampach zwisających warto uwzględnić ich długość, byśmy na co dzień nie zahaczali o nie głową. Z kolei zbyt krótkie żyrandole nie oświetlą wystarczająco odpowiednio wysokich pomieszczeń. Efektownie wyglądają nieduże lampy lub halogeny zestawione po kilka obok siebie. Kinkiety pozornie poszerzają wnętrza. W wydłużonym, ciasnym pomieszczeniu, skierowanie światła na krótsze ściany wyrównuje proporcje. Podświetlenie dyskretnym światłem ładnie eksponuje obrazy. Z reguły każde z domowych pomieszczeń służy do wykonywania różnych czynności, dlatego wymaga indywidualnego zaplanowania oświetlenia.

Kuchnia

Oprócz wygodnego rozmieszczenia sprzętów ważne jest funkcjonalne zaplanowanie kuchennego oświetlenia. W kuchni najlepiej zdają egzamin plafony. Żyrandole ze względu na to, że zwisają dużo gorzej się prezentują, bowiem wchodzą w kadr mebli. W przeciętnej wielkości kuchni wystarczy jedna lampa umieszczona pośrodku sufitu lub nad stołem.

Gdy kuchnia jest duża należy pomyśleć o zastosowaniu większej ilości punktów świetlnych. Wtedy dodatkowy punkt możemy umieścić nad stołem. Najlepiej sprawdzają się tu żyrandole o regulowanej długości zawieszenia. Klosze lamp umieszczanych nad stołem powinny być zamknięte od góry. Snop światła jest wtedy skierowany jest na stół, a pozostała część pomieszczenia pozostaje w miłym klimacie.

Na co uważać?

Warto zadbać o to by nie światło nie było zbyt jaskrawe. Egzamin zdaje tutaj regulowany żyrandol, bowiem można sterować ilością światła. Można g opuszczać i podnosić zgodnie z potrzebą. Egzamin zdają również halogeny umieszczone w suficie podwieszanym. Bardzo istotną sprawą jest należyte oświetlenie blatu roboczego. Niewielkie lampki umieszczone pod wiszącymi szafkami kierują strumień światła na powierzchnie robocze. Równie dobrym rozwiązaniem jest świetlówka zamontowana pod szafkami górnymi. Prawidłowo zainstalowane oświetlenie nie może razić w oczy. W okolicach kuchenki powierzchnie robocze są doświetlane przez halogeny zamontowane w okapie.Stosowane do niedawna oświetlenie umieszczone nad górnymi szafkami nie zdaje egzaminu, bowiem stojąc przy blacie zasłaniamy światło padające z góry. Na stanowisko pracy pada wtedy cień.

Światło pozwala zarówno odpowiednio doświetlić jak i wyeksponować najciekawsze fragmenty pomieszczeń. Ma ogromne znaczenie w kreowaniu wnętrz.

architekt wnętrz Lublin Vena – Urszula Tomaszewska

Call Now Button