Jak dobrze urządzić salon?

Salon od setek lat stanowił wizytówkę domu. Dawniej jego aranżacja świadczyła o statusie i bogactwie właścicieli. Nie szczędzono kosztów na jego wyposażenie. Dzisiaj wystrój salonu nadal jest bardzo ważny.

Dobry projektant wnętrz potrafi  wykorzystać złudzenia optyczne do zamaskowania niedostatków mieszkań.

Jakie złudzenia optyczne możemy wykorzystać w aranżacji salonu?

 • Krzywe ściany – dużo łatwiej zamaskujemy malując na jasny kolor. Pamiętajmy, że ciemne barwy akcentują niedoskonałości.

czytaj więcej…

 • Zbyt niski salon  wizualnie możemy „podwyższyć” poprzez odpowiednie pomalowanie.
 • Lśniące powierzenie dają wrażenie przestrzeni. Warto to wykorzystać projektując mały salon.
 • Wielkość wzorów ma duży wpływ  na nasze mieszkanie. W małych pomieszczeniach nie stosujmy zbyt dużych deseni.
 • Jeśli pragniemy optycznie wydłużyć zbyt wąski salon  deski podłogowe układajmy od drzwi w stronę przeciwległej ściany. Pokój wyda się szerszy.

Oświetlenie

Oświetlenie salonu także odgrywa niezwykle istotną rolę. Dobrze dobrane światło stanowi o klimacie wnętrza i dba o nasz wzrok.

W każdym pomieszczeniu być kilka źródeł światła. Bezwzględnie powinien znaleźć się żyrandol lub punkty LED zamontowane w suficie podwieszanym. Oświetlenie górne doświetla najlepiej.

Kinkiety i podświetlenie ścianek dekoracyjnych wykorzystajmy do stworzenia klimatu wnętrza.

Czym kierować się wybierając swój design?

W projektowaniu wnętrz modnych  jest bardzo dużo stylów. Trudność może przysparzać zdecydowanie się na jeden. Musimy, jednak,  dokonać wyboru. Inaczej  grozić może chaos i bezstylowość.

Przede wszystkim pod uwagę należy wziąć gust. Drugą wytyczną w aranżacji salonu powinna być wielkość wnętrza, bowiem będzie to miało wpływ na wrażenia optyczne. Prawie każdy ze stylów można wykonać w różnych gamach kolorystycznych.

Modne style w aranżacji wnętrz

Styl nowoczesny

Duży nacisk kładzie na przestrzeń, czasami w dosłownym tego znaczeniu. W aranżacji salonu w stylu nowoczesnym pomocna może być zasada „Im mniej, tym więcej”.

Proste, geometryczne bryły, minimalizm kolorystyczny i ogromny nacisk na oświetlenie. Podwieszane oświetlone sufity i wnęki potęgują wrażenie przestronności.

Styl skandynawski

Salon w stylu skandynawskim urzeka prostotą. Naturalne materiały, biel i stonowane barwy sprawiają, że  wnętrza salonu stają się ponadczasowe. Nowoczesna funkcjonalność połączona z tradycyjnym wzornictwem przetrwała ponad wiek. Wystarczy kilka zasad, aby salon miał cechy tego trendu.

Co charakteryzuje salon w stylu skandynawskim?

 1. Naturalne materiały
 2. Jasne kolory
 3. Prostota
 4. Nowoczesne oświetlenie

Styl loftowy

Styl loftowy to surowość i funkcjonalność. Trend ten wywodzi się z adoptacji fabrycznych budynków do potrzeb mieszkalnych. Wnętrza salonu z wysokimi sufitami i dużymi oknami stanowią doskonałą podstawę do aranżacji salonu w tym stylu loftowym.

Co pozwoli zaakcentować ten design?

 1. Kolory: biel, szarość
 2. Biała cegła imitująca surowy mur
 3. Metalowe meble i żyrandole.
 
 
Potrzebujesz pomocy ?
zadzwoń
+ 48 512548136
projektant wnętrz  – Urszula Tomaszewska
 
Call Now Button